Kako je Zemunac zauvek promenio Beograd: Kad je Munze stvarno bio konza
Njegovo ime je do dana današnjeg upisano zlatnim slovima u istoriju Beograda. Kratko i jasno – Brana Pešić.
Kada je Brana bio gradonačelnik Beograda, Beograd je bukvalno postao grad kakvim ga danas znamo. Za njegovog mandat aod 1965. do 1974. pazite sad: Izgrađena je Gazela, preko deset kilometara auto-puta, dobili smo Terazijski tunel, napravljeni su podzemlni prolazi na Terazijama, podignuta je Hala “Pionir”, Ada Ciganlija je postala beogradsko more, podignut je “25. maj”, izgrađena je hala “Pinki”, a onda i “Olimp”, a onda i Muzej savremene umetnosti, izgrađena je i Beograđanka i počelo je sa izgradnjom i Zapadne i Istočne kapije Beograda.
A čime se Brana najviše ponosio? Nisu to bile velelepne hale. Za vreme Branine odbrane Beograda izgrađeno je čak 86.000 stanova. Za tih devet godina, Beograd je sa 680.000 porastao na 920.000 žitelja. I svi su i znali i voleli Branu, do te mere da on nije imao ni službeni auto ni vozača, a mnogi su imali njegov fiksni telefon.
Brana je inače i fizički branio Beograd tokom oslobođenja od Nemaca za vreme Drugog Svetskog rata, a učestvovao je i u borbama na Sutjesci.
Čovek koji je ceo život posvetio izgradnji Beograda umro je iste godine kada je trebalo da ode u penziju. Bukvalno je radio do poslednjeg daha.
Njegov sin Lazar ispričao je zanimljivu anegdotu koja ga možda najbolje opisuje:
Brana je na ulici zatekao četvoricu nasilnika kako maltretiraju devojku. Vojni veteran je trojicu izmlatio, a četvrti je pobegao. Kada su im rekli da su se tukli sa gradonačelnikom sutradan su otišli u njegov kabinet da mu se odreda izvinjavaju.